Můj rok s Wim Hof metodou - mapování procesu adaptace pomocí BioFeedback měření
Snaha naučit se něco nového, zlepšit svůj výkon, změnit naše chování nebo posunout vlastní hranice, nás provází od narození po celý náš život. Někteří z nás potřebují průvodce, který je celým procesem změny provede, jiní jsou schopni to zvládnout sami. Ideální je, když máme tolik vnitřní síly a morálu, že jsme schopni proces změny sami řídit a postupovat úspěšně k cíly.
Někdy se dostaneme do bodu, kdy nevíme jak dál, potřebujeme postrčit, posunout nebo se nechat vézt, aby se věci daly vůbec do pohyby, celý proces byl co nejbezpečnější, správně provedený a abychom co nejefektivněji dosáhli očekávaného výsledku.
Proč vlastně rok s Wim Hofem vznikl
Musím přiznat, že myšlenka na tento projekt vznikla již před několika lety, kdy jsem začal spolupracovat s Martinem Thámem a účastnil jsme se jeho Wim Hof kurzů a pobytů. Na pobytech jsme prováděli BioFeedback měření, abychom věděli, jak jsou těla účastníků nastavena a připravena na zátěž, která v průběhu přijde a abychom jim následně poskytly návod, jak mohou po skončení kurzu nastavit své tréninkové a pracovní tempo, co mají odbourat a na co si mají dát pozor. BioFeedback měření na kurzech probíhalo v různých fázích přípravy jednotlivých účastníků a proces adaptace na chlad nešlo zmapovat jako celek. Proto vznikl projekt "Můj rok s Wim Hof metodou - mapování procesu adaptace pomocí BioFeedback měření".
Vzhledem k tomu, že se jednalo o dlouhodobý proces, nebylo snadné sehnat účastníka, který by to se mnou a měřící technikou rok vydržel. Nakonec jsem se v loňském roce rozhodl k radikálnímu kroku a sám se stal pokusným králíkem ve své vlastní BioFeedback laboratoři.
Cílem projektu bylo především:
- V průběhu 10 týdnů absolvovat standardní Wim Hof přípravy,
- Po skončení 10 týdnů udělat 4 měsíční pauzu v procesu chladové adaptace,
- Po 4 měsících klidu absolvovat znovu 10 týdnů standardní Wim Hof přípravy
Pomocí BioFeedback měření jsem dokumentoval různé fyziologické parametry:
- srdeční činnost,
- variabilita srdečního rytmu
- mozková činnost,
- dechová činnost,
- okysličení krve
- vlastní pocity a vjemy
V průběhu necelého roku tak vznikl soubor zajímavých informací, který se dotýká nejen přípravy na chladovou zátěž a pobyt v chladu, ale popisuje, co se v těle děje při procesu adaptace na zátěž. V principu je jedno, jestli je tou zátěží sportovní výkon, pobyt v chladu, nebo příprava na jinou událost, která potenciálně působením různých stresorů vytváří negativní vlivy na náš organismus.
Mým cílem je postupně se s Vámi podělit jak o naměřené výsledky, tak i o další informace týkající se celého procesu adaptace, vlivu stresorů, použitých měřících metod, BioFeedback zařízení a dalších věcí.....
Doufám, že se mi podařilo naplnit cíl mého projektu a nejen příznivcům chladu ale i ostatním, kteří své tělo trápí nějakou aktivitou, pracovní zátěží nebo sportovním výkonem mé poznatky pomůžou pochopit, co se děje, když naše tělo postavíme mimo obvyklou komfortní zónu a jak přemýšlet o vlastním procesu adaptace .....